28/05/2025

HORES pozvao na sistemsko upravljanje turističkim atrakcijama kroz participaciju lokalnih zajednica

konferencija upravljanje turističkim atrakcijama kroz participaciju lokalnih zajednica

Inovacioni biznis centar Zlatibor bio je domaćin konferencije „Upravljanje turističkim atrakcijama kroz participaciju“ koja se održala u sredu, 28. maja, a na kojoj je predstavljena i publikacija na navedenu temu.

Događaj je okupio stručnjake iz oblasti turizma, predstavnike ministarstava, lokalnih samouprava, civilnog sektora i akademske zajednice, sa ciljem da se kroz dijalog i razmenu iskustava unapredi pristup održivom razvoju turističkih destinacija u Srbiji.

Dr Georgi Genov, direktor Poslovnog udruženja hotelijera i restoratera Srbije – HORES i profesor Akademije strukovnih studija Beograd, je na konferenciji istakao potrebu za sistemskom, planskom i odgovornom brigom o turističkim atrakcijama u Srbiji, uz aktivno uključivanje lokalne zajednice i sektora turizma.

„Turističke atrakcije nisu samo fizički lokaliteti – one su živi prostori identiteta, izvori ekonomskog razvoja i poveznica između tradicije i savremenog doživljaja. Međutim, bez odgovornog upravljanja, njihov potencijal ostaje neiskorišćen“, poručio je Genov u uvodnom obraćanju.

Na panelu o iskustvima iz lokalnih zajednica govorili su dr Georgi Genov, Miroslav Rađen, direktor hotela i Miroslav Tucović, predsednik Turističkog udruženja Gostilje i član veća Opštine Čajetina. Moderator je bio Darko Đurović, magistar turizmologije.

U svom izlaganju na panelu, Genov je naglasio da turistički razvoj ne može biti „projektovan odozgo“, već mora proizaći iz lokalne vizije i kapaciteta, uz jasno definisane modele upravljanja i standarde održavanja. Kao jedan od konkretnih predloga, HORES je inicirao izradu Pravilnika o kategorizaciji i upravljanju turističkim atrakcijama u saradnji sa strukom i Ministarstvom turizma i omladine.

Kao pozitivan međunarodni primer, Genov je naveo praksu iz Austrije, gde svaka atrakcija ima zakonski status, plan održavanja i jasno imenovanog upravljača. U lokalnoj zajednici Bad Aussee, na primer, vodopadom upravlja zadruga koju čine vodiči, ugostitelji i proizvođači – uz reinvesticiju u infrastrukturu, edukaciju i očuvanje prirode.

U svom izlaganju Genov je ukazao i na izazove u Srbiji – poput neuređenih pristupa atrakcijama, odsustva koordinacije i nedostatka standardizacije – ali i na pozitivan potencijal kroz partnerstva sa destinacijskim menadžment kompanijama (DMK), lokalnim proizvođačima i obrazovnim institucijama.

„Naš cilj nije da budemo samo konzumenti destinacije, već da budemo njeni partneri – u promociji, zaštiti i razvoju. Zato HORES aktivno podržava manifestacije poput Svetskog dana krompira, Dana pastrmke i kampanju ‘HORES preporučuje’ kao primer integracije lokalne ponude u turističku vrednost“, istakao je Genov.

Konferencija, koju organizuje Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER), okupila je predstavnike lokalnih samouprava, turističkih organizacija, udruženja i obrazovnih ustanova, u cilju kreiranja predloga za unapređenje javnih politika u sektoru turizma.

📞 Kontakt za dodatne informacije:
HORES – Poslovno udruženje hotelsko ugostiteljske privrede Srbije
📧 office@hores.rs | ☎ +381 63 200 968
🌐 www.hores.rs


Pročitajte i ostale VESTI.